Otázky a odpovede

Téma: Životné prostredie

Dobrý deň, zaujimalo by ma prečo boli koše na bio odpad odnesene spred panelákov na zimu? Ľudia vytvárajú bioodpad aj v zime a navyše keď si už zvykli na separovanie bioodpadu tak to zrazu musia vyhadzovať do zmiesaneho odpadu. A prečo sa smetné koše na bioodpad nedávajú ku každej bytovke automaticky ale o ne treba žiadať.. Ak to v bytovke neurobí predseda SVB ostatní majú smolu. Stalo by za zamyslenie možno zriadenie spoločneho kompostoviska na sídliskách. Dakujem

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 14.1.2019

Prosím upresniť adresu, odkiaľ boli stiahnuté bionádoby, nakoľko sa oficiálne žiadne bionádoby nesťahovali.
V zmysle zákona o odpadoch sa zber bioodpadu zavádzal najprv do všetkých rodinných domov a až v tomto roku v dôsledku zmeny zákona o odpadoch sa bionádoby zavádzali aj do bytových domov, ale povinnosťou bolo len do tých, ktoré preukázali, že sú vlastníkmi zelene. Požiadať o bionádobu mali za povinnosť všetky bytové domy, ktoré vlastnia zeleň a to do konca januára 2018. Mnohé bytové domy si túto povinnosť splnili až koncom roka 2018, preto sa im bionádoby prideľovali až teraz.
Na území mesta je zavedený triedený zber bioodpadov, len tzv. „zelených“, t.j. zo záhrad, z údržby zelene a pod. Vývozy bionádob sú zladené s vývozmi bionádob v rodinných domoch, a to v počte 26 vývozov za rok v mesiacoch marec-november, tak ako ukladá zákon. V zmysle zákona totiž mesto musí zabezpečovať min. 18 vývozov za rok a nemusí zabezpečovať triedený zber bioodpadov v mesiacoch december, január, február. Naše mesto zabezpečuje až 26 vývozov, ale sú rozvrhnuté od marca do novembra, v niektorom období 1 x za týždeň, v ostatnom 1 x za 14 dní, a v zimných mesiacoch sa nevyváža, nakoľko „zelený“ bioodpad v tomto období vzniká len minimálne.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!