AKTUALIZOVANÉ 20. 3. 2023
Prvá registrácia na bezplatné prevzatie kompostu bola v marci ukončená. Registračný formulár vyplnilo viac ako 1100 trenčianskych domácností. Kapacita, ktorej bolo možné vyhovieť, sa pre veľký záujem ľudí o kompost naplnila. V súčasnosti je registračný formulár neaktívny.
V aktivite bezplatného odberu kompostu pre domácnosti chce mesto pokračovať. “Predpokladáme, že by sa to mohlo podariť niekedy na jeseň,” hovorí špecialistka pre životné prostredie a odpady Zuzana Čachová. “Závisieť to bude aj od ochoty a zodpovednosti občanov vytrieďovať bioodpady.”
Práve vďaka zodpovednému triedeniu bioodpadu v našich domácnostiach a kvalitnému spracovaniu vytriedeného bioodpadu môže mať trenčiansky kompost svoju hodnotu a vysoký obsah živín. Podľa spoločnosti Marius Pedersen, ktorá kompost z nášho bioodpadu vyrába, má trenčiansky kompost hodnotu pH > 8. Jeho pravidelným pridávaním do pôdy môžeme zvýšiť v nej podiel organických látok a živín. „Je zdrojom dusíka, fosforu, draslíka, horčíka, vápnika a stopových prvkov. Vhodný je na hnojenie záhrad, ovocných sadov, pri výsadbe stromov, okrasných drevín a trvaliek, pri zakladaní a pestovaní trávnikov. Pre alkalické hodnoty pH však nie je vhodný na výsadbu a hnojenie kyslomilných rastlín ako sú čučoriedky, azalky či hortenzie,“ uvádza spoločnosť.
Dvesto litrov na rok
Ak máte záujem o trenčiansky kompost, zaregistrujte sa prostredníctvom elektronického formulára na www.trencin.sk. V registrácii si vyberte zberný dvor, do ktorého si kompost chcete prísť zobrať. „Každý obyvateľ Trenčína, ktorý je poplatníkom za komunálne odpady, alebo inak povedané domácnosť, na ktorú je vystavené rozhodnutie o poplatku za komunálne odpady, si bude môcť prevziať bezplatne 200 litrov kompostu za rok,“ hovorí Zuzana Čachová, špecialistka pre životné prostredie MsÚ. Ak by ste mali záujem o väčšie množstvo kompostu, je možné si ho kúpiť od spoločnosti Marius Pedersen.
Pomoc s registráciou
Ak registráciu urobíte do stredy aktuálneho týždňa, prevzatie kompostu bude možné vo štvrtok alebo v piatok nasledujúci týždeň, po spracovaní a kontrole údajov. Pred návštevou zberného dvora, ktorý ste si v registrácii vybrali, očakávajte ešte potvrdzujúci email. Ak potrebujete pomôcť s vyplnením elektronického formulára, môžete prísť do Klientskeho centra Mestského úradu v Trenčíne osobne – nezabudnite si však občiansky preukaz. Ak potrebujete iba poradiť s vyplnením, volajte Klientske centrum na 032/6504 302, 306, 307, 310, 209.
Vo veci prevádzkových či technických záležitostí volajte Útvar stavebný a životného prostredia MsÚ na 032/6504 418 alebo píšte na enviro@trencin.sk.
Dôvod na zodpovedné triedenie
Koľko kompostu vznikne z vyzbieraného množstva nášho bioodpadu, závisí od miery jeho znečistenia. Preto je dôležité nevyhadzovať do hnedých bionádob veci, ktoré tam nepatria: žiadne obaly z potravín, exkrementy domácich miláčikov, tekutý odpad ako olej či mlieko, ani jednorazové obaly z jedál. „Plastové vrecúška, plastové tégliky či iné druhy odpadov, ktoré do bionádoby nepatria, sa veľmi ťažko z vyvezeného bioodpadu odstraňujú. Mikročiastočky plastov sa tak môžu následne dostať do nášho kompostu a znížiť jeho kvalitu,“ vysvetľuje Z. Čachová. Náš prístup k triedeniu má teda veľký význam.